V dnešnej dobe je tak veľa ľudí sklamaných, znechutených, plných strachu a hnevu, z každej strany počujeme nejakú kritiku, urážky, ba hľadajú sa vinníci, či zodpovední za stav, v ktorom sa nachádzame. Väčšina ľudí kritizuje vládnych predstaviteľov, cirkevné autority alebo autority v práci. Toto ale nie je cesta kresťana a Boh nám ponúka svoje Slovo, aby nás vyviedol z myslenia sveta do svetla svojej pravdy. Chce nám ukázať nielen cestu von, ale aj cestu k víťazstvu pomocou jeho zbraní. Preto vám ponúkame toto vyučovanie od Dereka Princa na tému :
Ako vládnuť modlitbou…
Na začiatok si pripomeňme tri základné pravdy :
- Boh nás ustanovil, aby sme boli kráľovským kňazstvom (Ex 19,6) a teda naša zodpovednosť je, aby sme vládli pomocou modlitby. Biblia hovorí, že tento svet neriadia prezidenti, králi ani diktátori ani žiadna vláda, tí vládnu iba na prvý pohľad. V skutočnosti vládnu ľudia, ktorí vedia ako sa modliť.
- Aby naša modlitba bola účinná musí byť vedená Duchom Svätým a Jeho mocou. Bez pomoci Ducha Svätého nie je možné sa účinne modliť.
- Duch Svätý a Božie Slovo vždy pracujú spoločne. Duch Svätý pôsobí skrze našu modlitbu len do tej miery, do akej miery je naša modlitba v súlade s Božím Slovom. Aby sme sa mohli účinne modliť musíme poznať Božie Slovo, Bibliu. Keď Boží Duch a Božie Slovo účinkujú spolu v jednote skrze modlitbu, vtedy cez našu modlitbu prúdi a pracuje rovnaká sila akou povstal vesmír: „Pánovým slovom povstali nebesia a dychom jeho úst všetky ich voje.“( Ž 33,6)
Ako sa modliť nás učí sv. Pavol :
„ Predovšetkým teda žiadam, aby sa konali prosby, modlitby a orodovania a vzdávali sa vďaky za všetkých ľudí za kráľov i za všetkých, čo sú na vyšších miestach, aby sme mohli žiť tichým a pokojným životom vo všetkej nábožnosti a mravnej čistote. Toto je dobré a milé pred Bohom, naším Spasiteľom, ktorý chce aby všetci ľudia boli spasení a poznali pravdu.“ (1Tim 2, 1-4)
Modliť sa máme za všetkých ľudí, naša modlitba má siahať všade tam, kam siaha Božia Láska a milosrdenstvo. Veľa kresťanov je ale tak zameraných na seba, že väčšina modlitieb vyzerá asi takto : „ Pane, požehnaj ma, moju ženu, môjho syna Janka a jeho ženu, to je na dnes všetko, všetko viac nežiadam, Amen.“ Nuž toto očividne nespĺňa požiadavku sv. Pavla, modliť sa za všetkých ľudí.
Prvou kategóriou ľudí, za ktorých by sme sa mali prihovárať sú „králi“ a všetci tí, ktorí majú autoritu vládnuť – teda hlavy štátov a ich vlády. Kresťan má povinnosť modliť sa za svojich vládnych predstaviteľov. Je dosť skľučujúce vedieť, že väčšina kresťanov o tejto zodpovednosti, ktorá nám je uložená ani nevie. Predovšetkým by sme si mali od Pána žiadať „ aby sme mohli žiť tichým a pokojným životom vo všetkej nábožnosti a mravnej čistote.“ Vláda našej krajiny určite ovplyvňuje život, ktorý vedieme, takže aj logika aj vlastné záujmy nám vravia, že by sme sa mali modliť za svoju vládu. Máme sa modliť, aby si vláda plnila túto svoju úlohu dôsledne. V ďalšom verši sa píše, že toto je „dobré a milé pred Bohom.“ Dobrá vláda je Božia vôľa pre nás. Boh si želá dobrú vládu, lebo chce „aby všetci boli spasení a poznali pravdu.“ A pravdu spoznajú len vtedy, keď im bude sprostredkovaná, ohlasovaná. A samozrejme ide to ľahšie s dobrou vládou, ktorá umožňuje a napomáha šíreniu evanjelia. Zatiaľ čo zlá vláda tomu zabraňuje. Keď sa pozrieme do 1 Jánovho listu 5, 14-15 kde sa píše : „Na Boha sa obraciame s dôverou, že nás vypočuje keď o niečo prosíme podľa jeho vôle. Ak vieme, že nás vypočuje vo všetkom o čo ho prosíme, vieme, že už máme, o čo sme ho prosili.“ Základom úspešnej modlitby je vedomie, že sa modlíme v súlade s Božou vôľou. Ak v súčasnosti nemáme dobrú vládu má to iba dve príčiny, ak veríme tomu čo je v Biblii. Prvou je, že sme sa za vládu nemodlili a dovolím si tvrdiť, že viac ako polovica praktizujúcich kresťanov sa za vládu nemodlí. Možno pokrčia plecami alebo vládu tak nanajvýš kritizujú. Chcem zdôrazniť, že v Biblii nikde nenájdete stať, ktorá vám dáva právo kritizovať vládu. Ak ste jedným z tých, čo radi kritizujú dám vám jednu dobrú radu. Skúste tráviť viac času modlitbou za vládu a ľahko sa vám stane, že nabudúce budete mať oveľa menej dôvodov kritizovať. Prvou príčinou je, že sa nemodlíme a druhou môže byť to, že sme sa síce modlili za vládu, ale nemali sme poznanie o tom, že dobrá vláda je Božia vôľa pre nás. Len vtedy , keď sa modlíme za to o čom vieme, že je Božia vôľa aj vieme že to dostaneme. Musíme sa naučiť pochopiť a prijať fakt, že na našich modlitbách veľmi veľa záleží. Niekedy si myslíme, že my nemôžeme nijako ovplyvniť našu vládu, že je to niečo s čím už nič neurobíme a tak len kritizujeme, sťažujeme sa, ale nemodlíme sa. Myslím si, že pravým dôvodom prečo sa nemodlíme je to, že sme nepochopili nekonečné možnosti a silu modlitby, ktorá je v súlade s Božím Slovom.
Keď sa Boží ľud nemodlí za svoju vládu tak ako by sa mal, prináša to následky pre vládu tej krajiny a pre jej ľudí. Udalosti v tom národe a jeho vláde potom nie sú v súlade s Božou vôľou, ale dochádza k mravnému a morálnemu úpadku vo vedení tej krajiny a kultúre národa. Tiež sa tam vytvára priestor pre pôsobenie zlých a deštruktívnych síl, ktoré su v opozícii voči Bohu aj voči ľuďom tej krajiny. Takúto situáciu môžeme vidieť v mnohých oblastiach spoločenského a kultúrneho života našej aj mnohých iných krajiny.
Ak si uvedomíme, že ako kresťania sme zlyhali kvôli tomu, že sme sa nemodlili a neuplatnili potenciál, ktorý nam je daný pre konanie dobra v našom národe, vtedy je ešte možné zvrátiť túto situáciu.
Biblia nám dáva jasný a praktický návod ako to urobiť. Predtým si ale musíme byť plne vedomí našej zodpovednosti, ktorú máme ako kresťania a ktorú máme uplatňovať tam kde žijeme. Ježiš nám ponúka návod v kázaní na hore, keď hovorí na príkladoch svetla, soli a mesta na návrší. My kresťania sme “mestom na návrší“, to znamená, že sme neprehliadnuteľní. Sme viditeľní vždy a zo všetkých uhlov . Keď sa priznáš, že veríš v Ježiša, že chodíš do kostola, ľudia sa na teba začnú pozerať špeciálnym spôsobom. Začnú analyzovať tvoje správanie, tvoj život, to čo robíš, aby zistili či to čo žiješ je skutočné, alebo či nosíš iba masku náboženskosti. Nebudú ťa pozorovať v kostole, ale skôr na obyčajných miestach ako je kuchyňa, kancelária, závod kde robíš. Všetci, čo veríme v Krista predstavujeme spoločne takéto mesto na návrší. Ježiš ďalej hovorí, že „sme svetlo sveta.“ Najdôležitejšou vecou, ktorú môžeme povedať o svetle je to, že neexistuje žiadna iná náhrada za svetlo. A to platí aj o kresťanoch vo svete, nič nás nemôže nahradiť. Nikto iný nemôže zastúpiť naše miesto, alebo robiť prácu ktorá nám je určená. Svetlo je tiež jedinou odpoveďou na temnotu. Temnotu je možné vyhnať iba svetlom. Boh očakáva aj od nás, že sa budeme vo svete správať rovnako. Tam kde sa objavíme, temnota musí odísť. Tretím príkladom, ktorý Ježiš používa je obraz soli. Soľ dáva chuť a tiež spomaľuje skazu. Soľ dáva chuť tomu, čo by ináč bolo bez chuti. Kresťania sú „soľou sveta,“ sme ako malé zrniečka soli porozsýpané po povrchu zeme. Našou zodpovednosťou je dať tejto zemi chuť. Naša prítomnosť by mala urobiť zem prijateľnou pre Boha. A nebude pre Neho prijateľnou, ak nebudeme žiť ako kresťania, ak nebudeme žiť naše životy v láske a v milosti, v modlitbe , klaňaní sa a v uctievaní. Druhou úlohou soli je spomaľovať skazu. V minulosti sa práve mäso uchovávalo tak, že sa nasolilo. Naša zodpovednosť je spomaliť skazu, zabrániť skaze morálnej, sociálnej, politickej až kým Boh nenaplní svoje plány milosrdenstva, ktoré má s týmto svetom. Ak zlyháme v tejto úlohe, ktorú máme ako soľ sveta, dávať chuť a zabraňovať skaze vypočujme si čo o nás hovorí Ježiš. „ Ak soľ stratí svoju chuť už nie je nanič .“ Uvedomujete si, že to platí o nás ak nerobíme čo máme? Hodíme sa iba na to, aby nás vyhodil a pošliapali. Na svete sú tisíce ľudí, ktorí by s veľkou radosťou pošliapali po kresťanoch. Boh to s nami neurobí, On nás ale vydá do rúk tých, ktorí nenávidia kresťanstvo a všetko čo predstavuje. Najsmutnejšie na tom je, že si to zaslúžime. Ježiš nás varoval, že ak nebudeme soľou budeme vyhodení a pošliapaní. Verím, že Boh nám opäť ponúka alternatívu, možnosť zmeniť situáciu k lepšiemu. Kľúčový verš nájdeme v 2 Knihe Kroník 7,14 : „ ..a môj ľud, ktorý sa volá mojím menom, sa skloní a bude sa modliť, bude hľadať moju tvár a odvráti sa od svojich zlých ciest, ja vypočujem z neba, odpustím ich vinu a ich zem uzdravím.“
Tento verš adresuje Boh svojmu ľudu – teda nám kresťanom, ľudu ktorý nosí Jeho meno. Boh od nás požaduje štyri veci a ak ich urobíme, on urobí tri veci : vypočujem ich z neba, odpustím ich hriechy a uzdravím ich zem. Ak splníme Jeho podmienky potom On nás počuje a odpovie. To čo stojí medzi Bohom, a jeho zásahom v prospech našej zeme nie je hriech neveriacich, ale hriech jeho ľudu. Tretím prísľubom je, že uzdraví našu zem. Nikdy sme nepotrebovali uzdravenie viac ako práve v túto dobu.
Čo Boh od nás žiada : Ponížiť sa, modliť sa, hľadať Jeho tvár a odvrátiť sa od svojich zlých ciest.
Ponížiť sa musíme sami, je to naša zodpovednosť a nie je to pocit, je to rozhodnutie vôle, ktoré musí byť aplikované do praxe. V Písme sa píše, že stanovený spôsob ako sa uponížiť pred Bohom je pôst. ( O pôste nájdete článoček na našej stránke :https://www.fireslobody.sk/2020/04/09/post-l/ a https://www.fireslobody.sk/2020/04/10/post-ii-ako-sa-postit/)
Až keď sa ponížime, môžeme sa začať modliť. Modlitba má vychádzať z nášho pokorného srdca, z našej zlomenosti a pokornej závislosti od Pána. Z nášho uvedomenia si, že zúfalo potrebujeme Pánovu pomoc a ak nepríde od Neho, žiadny iný zdroj nemáme.
Hľadať Pánovu tvár je viac ako nejaké modlitebné stretnutie, ktoré trvá hodinku. Znamená to modliť sa dovtedy, kým nemáme istotu, že sme sa stretli s Pánom a odpoveď je na ceste. V knihe proroka Ozeáša sa píše: „Sejte si podľa spravodlivosti, žnite podľa lásky, preorte si úhor, je čas hľadať Pána, kým príde a naučí vás spravodlivosti.“ (Ozeáš 10,12).Boh tu hovorí o tom, aby sme ho hľadali kým nepríde, kým nebude Jeho pravica natiahnutá k nám, a kým nebudeme mať istotu, že On odpovie na naše modlitby. Jedinou nádejou pre náš národ je, že Boh príde a naučí nás spravodlivosti (orig. text – nechá pršať spravodlivosť)
Nakoniec sa od nás žiada, aby sa odvrátili od našich zlých ciest. Možno si myslíš, že ty žiadne zlé cesty nemáš, veď chodíš do kostola, čítaš Písmo, platíš dane. Jednou z možností je hriech zanedbania dobrého – je hriechom neurobiť dobrú vec, keď môžeš (Jak 4,17). Ďalším zlom veľmi rozšíreným medzi kresťanmi je neodpustenie. V Pánových očiach je ohavnosťou a vyvoláva Jeho hnev. Ježiš nás varoval, že ak neodpustíme zo srdca svojmu bratovi Boh sa rozhnevá, vydá nás mučiteľom a nevyjdeme z tej situácie kým nezaplatíme celú dlžobu. (Lk18,34-35)Priznajme si, že sú to naše zlé cesty, ktoré spôsobili problémy v našej krajine. Náš nedostatok svedectva, absencia modlitby, náš nedostatok spravodlivosti ktorý by bol výzvou pre neveriacich a bezbožných. Pán nám ponúka liek vo svojom Slove, zodpovednosť je v našich rukách.
written by Dana
Najnovšie komentáre